Fabryka maszyn i odlewnia żelaza Otto Goldammer

Otto Goldammer miał w Łodzi przy ul. Widzewskiej 66 (obecnie Kilińskiego 74/76) fabrykę maszyn oraz odlewnię żelaza.

W 1854 r. Szwed Karol Söderström założył fabrykę maszyn, która największą wartość obrotów i najwyższe zatrudnienie do 1877 roku osiągnęła na poziomie 70 000,00 rubli i 44 robotników. Koniec lat siedemdziesiątych to czas doskonałej kondycji firmy. Była w tym okresie największą fabryką gałęzi metalowo-maszynowej w całym regionie łódzkim. Zatrudniała już wtedy 253 robotników w tym 130 cudzoziemców, a wyprodukowane maszyny były wartości 225 000,00 rubli.

Fabryka maszyn Söderströma znajdowała się w oficynie przy ul. Piotrkowskiej 26, gdzie w 1873r. wybudował on dwupiętrowy dom.

W połowie lat osiemdziesiątych Fabryka Maszyn i Odlewnia Żelaza K. Söderströma przeszła na własność spółki “Mannaberg i Goldammer”. Z tym tylko, że inżynier metalurg Otto Goldammer, w wyniku małżeństwa z córką jej pierwszego właściciela Heleną Söderström, prowadził ją od 1882 roku, a pod koniec XIX wieku był już jej jedynym właścicielem. Fryderyk Otto Goldammer urodził się w 1848 roku w Łodzi i zanim przejął obywatelstwo rosyjskie, uznawał się za poddanego Saksonii.

Maszyny firmy „OTTO GOLDAMMER”, takie jak: suszarki-wyciągarki, prasy z walcami, pralnice, wirówki, czy folusze, posiadały na swym wyposażeniu zakłady Biedermanna, Grohmana i Scheiblera w Łodzi oraz „Dobrzynka” w Pabianicach, „Zgierska Farbiarnia i Apretura” w Zgierzu i inne.

Fabryka podejmowała się napraw i wytwarzania różnych innych urządzeń niezwiązanych wcale z przemysłem włókienniczym i tak w latach 1898 – 1900 przyjęła m.in. zamówienia na wykonanie robót od Łódzkiej Kolei Elektrycznej.

W latach dziewięćdziesiątych za maszyny i urządzenia włókiennicze została nagrodzona dwoma medalami na wystawach w Warszawie (1895r.) i w Niżnym Nowogrodzie (1896r.).

Firma O. Goldammera w 1904 roku zatrudniała 150 osób, a jej obroty sięgały 250 000,00 rubli.  W dziewięć lat później te wielkości  udało się podwoić.

Maszyny Goldammera znajdywały zbyt na miejscu w Królestwie, ale także i w Cesarstwie Rosyjskim, gdzie firma miała swoich reprezentantów w dwóch najważniejszych miastach ówczesnej Rosji – w Moskwie i Petersburgu.

Efektem działalności odlewni z ulicy Widzewskiej w Łodzi są również istniejące do dzisiaj liczne żeliwne skrzaty stróżujące niejako w bramach łódzkich kamienic i fabryk. Widać to wyraźnie m. in. w bramie Białej Fabryki Ludwika Geyera, gdzie obecnie znajduje się siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. To tam właśnie od lat tkwią dwa charakterystyczne skrzaty, niezmiennie trzymając przed sobą tarcze z napisem OTTO GOLDAMMER.

Otto Goldammer zmarł 1 stycznia 1931 r. Jego grób znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi niedaleko kaplicy Scheiblera.

Wyroby z odlewni Goldammera, jakie można znaleźć w Łodzi:

Żródła:

Anna Rynkowska – „Ulica Piotrkowska”

 

Zdjęcia:
goldammer_1889 sodestrom